Gençlik Köprüsü – Youth Bridge

DSC_0113

Derneğimiz üyeleri tarafından bir grup projesi olarak hazırlanan proje DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından desteklenerek uygulanan Eylem 4.3. Ortaklık Kurma Semineri Projesidir.

Almanya, Fransa, Romanya, Letonya, Yunanistan ve Türkiye’den gençlik kuruluşları ve temsilcilerinin katıldığı proje;

Farklı kültürlerden gençleri bir araya getirmek, yeni ve ortak çalışmalar oluşturmak, fikirler geliştirmek, farklı deneyimleri gözlemlemek, öğrenmek, öğretmek ve paylaşmak üzere planlandı.
Projede, farklı ülke, kuruluş ve kültürlere sahip gençlik grupları ve çalışanlarını bir araya getirmek suretiyle yürütülen çalışmalar kapsamında, yerelimiz gençleriyle bir gençlik buluşması gerçekleştirmeyi, yeni ortaklıklar geliştirmeyi amaçladık.

Projemizle, ilimiz gençlerinin AB ve kültürel çeşitliliğine bakış açısını geliştirmeyi, birer Avrupa vatandaşı olarak, kendi çok kültürlü yapımızın gelişmesine nasıl katkıda bulunabileceği konusunda farkındalıklarının artırılmasını, harekete geçmelerinin sağlanmasını hedefledik.

Çalışmalarımızla ülkemizin kültürel zenginliği hakkında da tüm katılımcıların bilgilerinin artırılması, 2008 kültürler arası diyalog yılı ve sonrasında, ilginç proje yaklaşımlarının üretilmesi ve birlikte çalışma ortamları oluşturulması için katılımcıların harekete geçirilmesine çalıştık.

Anadolu’nun çatısında en eski yerleşim yerlerinden olan ve Anadolu medeniyet haritasının en zengin ve en eski coğrafyalarından birine sahip, farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, çok çeşitli eserlerle hemen her medeniyetin izlerini taşıyan ilimizden, yürütülen farklı atölye çalışmaları, geziler ve benzeri etkinliklerle, katılımcılarımızı ortak kültürel mirasımızla başbaşa bırakmaya çalıştık.
Geçmişi ve geleceği tartışarak, ortak etkinliklerle, yaratıcı fikirler ortaya çıkaracak, yeni çalışmalar yeni ortaklıklar geliştirdik.