Yeni Nesil Yeni Başlangıç – New Generation New Beginning

DSC_0121

Derneğimiz üyeleri tarafından uygulanan ve DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından desteklenen bir Eylem 1.1 projesidir. Projeye Çek Cumhuriyeti, İtalya, Letonya, Romanya ve Türkiye’den gençlik kuruluşları ve üyeleri katıldı.

Projemizle; Avrupa’daki farklı dinlere mensup gençlerle, yıllarca bir çok medeniyete ve dine beşiklik yapan ve günümüzde de yapmaya devam eden ilimiz Erzurum’da buluştuk. 23-30.10.2008 tarihleri arasında gerçekleşen projemizde, farklı dinler arasındaki benzerlikleri tanımak-tanıtmak ve yine bu dinler arasında oluşabilecek hoşgörü ve diyaloga katkıda bulunmak amacıyla gençler olarak bir araya geldik.

Proje süresince birtakım görsel, düşünsel ve fiziksel oyunlarla, atölye çalışmalarıyla birlik, beraberlik ve dünya barışına vurgu yaparak şehrimizde buluştuğumuz gençlerin birbirlerine ve birbirlerinin dinlerine karşı olan ön yargılarını ortadan kaldırmaya çalıştık. Proje kapsamında temellerini atmaya çalıştığımız “Medeniyetler İttifakı”yla sadece Avrupa gençliği yâda Avrupa’ ya hitap etmeyip tüm katılımcıların yardımıyla daha geniş bir perspektifte daha büyük coğrafyalara ulaşma çabası içerisinde olduk.